Časté dotazy

Urolastic - poradna

Co je to Urolastic?

Urolastic je první injekční implantát, který se používá pro léčbu stresové inkontinence moči u žen. Urolastic je tvořen gumě podobným materiálem (PDMS), který má „tissue-friendly“ vlastnosti nebo jinak řečeno, je velmi dobře snášen. Urolastic se aplikuje v tekuté formě do oblasti kolem močové trubice, kde během několika minut vytváří gumě podobnou hmotu – implantát. Na rozdíl od jiných injekčních produktů se Urolastic v těle nevstřebává. Tím je zajištěno, že pro dosažení dobrého účinku není potřeba do těla vpravovat tolik materiálu. Urolastic, díky své nevstřebatelnosti, má navíc dlouhodobý a lepší účinek, než jiné injekční produkty.

Jak Urolastic působí?

Urolastic se injekčně aplikuje na čtyři místa okolo močové trubice během krátkého ambulantního zákroku. Tato místa jsou pečlivě vybrána a odpovídají pozici 2., 5., 7. a 10. hodiny okolo močové trubice. Implantáty Urolastic velikosti „hrášku“ takto vytvoří účinnou podporu močové trubice a zajistí, že nechtěný účinek moči bude významně snížen nebo zcela eliminován. Ve většině případů je účinek okamžitý.

Na jaký typ inkontinence se Urolastic hodí?

Urolastic je vhodný především k léčbě stresové inkontinence moči u žen.

Jedná se u Urolasticu o chirurgický zákrok?

Léčba přípravkem Urolastic je ambulantní. Jedná se o krátkodobý zákrok v délce cca 15 min, po kterém pacientka ten stejný den odchází domů. Používá se pouze lokální znecitlivění, celková anestezie není třeba. Výkon je prakticky bezbolestný. Urolastic je dvousložkový přípravek dodávaný ve dvojité injekční stříkačce, který se mísí až při aplikaci ve statickém směšovači připojeném na stříkačku. Aplikuje se injekcí periuretrálně – tj. kolem močové trubice do okolní tkáně v její střední části, celkem ve čtyřech dávkách. Urolastic po injekci v místě vpichu polymerizuje a vytváří stabilní, elastické a nevstřebatelné implantáty. Ty jsou umístěny symetricky kolem středu močové trubice a poskytují tak maximální podpůrný efekt. Postupem času se kolem implantátů ukládá kolagen.

Jaká jsou pozitiva léčby Urolasticem?

Urolastic je prvním injekčním implantátem, který má dlouhotrvající účinek. Doposud se k léčbě stresové inkontinence moči používaly pouze vstřebatelné materiály, což zhoršovalo jejich účinnost a bylo potřeba zákroky opakovat. Urolastic je tvořen elastickým nevstřebatelným, velmi dobře snášeným materiálem. Dalším velkým pozitivem je, že přestože je materiál nevstřebatelný, nepřipojuje se na okolní tkáň, což je výhodné, když je třeba jej odstranit. Zároveň je dobře viditelný např. na ultrazvuku a je možno jej snadno kontrolovat pokud je třeba. Zákrok nevyžaduje hospitalizaci a pacient se brzy může vrátit ke svým denním aktivitám. Ve většině případů může jít pacient domů ihned po zákroku.

Je pro mě Urolastic ideálním řešením?

Pokud trpíte stresovou inkontinencí, je pravděpodobné, že Urolastic je pro Vás tím správným řešením. Nicméně tím pravým, kdo by měl rozhodnout, je Váš lékař. Položí Vám několik otázek a provede několik jednoduchých testů a pak bude moci posoudit, jestli je pro Vás Urolastic tím nejlepším řešením.

Jsou nějaké podmínky nebo důvody, kdy Urolastic nemůže být aplikován?

Urolasticem nemůžete být léčena, pokud byste měla infekci močového traktu, měchýře, vagíny nebo ledvin. Je možné, že lékař by mohl usoudit také na jiné důvody, proč by pro konkrétního pacienta Urolastic nebyl vhodný, například poškození močového traktu nebo souvisejících tkání.

Může mít Urolastic nějaké vedlejší účinky?

Tak jako u každého lékařského zákroku, i tady se mohou vyskytnout určité vedlejší účinky. Nejčastější vedlejší účinky zahrnují: bolest po zákroku a/nebo během močení, malé množství krve v moči, zadržování a nutkání na močení. Ve většině případů jsou tyto vedlejší účinky snadno řešitelné.

Nenašli jste odpověď na svoji otázku?

Pošlete nám dotaz.