Stresová inkontinence moči

Stává se vám, že vám unikne moč, když vstanete, ohnete se, zakašlete, zasmějete se nebo když cvičíte? Pak možná trpíte stresovou inkontinencí.

Popis onemocnění

Mnoho žen trpí stresovou inkontinencí moči. To znamená, že se musíte vyrovnat s nechtěným únikem moči během kašlání, smíchu, kýchání nebo fyzické námahy - například sportu nebo hraní si s (Vašimi) dětmi, což značně snižuje kvalitu Vašeho života a může i vážně ohrozit celý Váš sociální život – o intimním ani nemluvě.

Stresová inkontinence je často spojena s oslabením svalů pánevního dna. Takové oslabení může postihnout ženy v různém věku – může být totiž způsobeno řadou příčin – nadváhou, může se objevit po porodu nebo po zákroku či úrazu v oblasti břicha. Příčinou může být také nedostatek ženských pohlavních hormonů (estrogenů) především po menopauze. Také sestup dělohy může vést k narušení správné funkce svěrače.

Tento typ inkontinence je způsoben převážně tím, že svěrač močového měchýře neumí zvládnout náhlé zvýšení tlaku v břišní stěně. Důsledkem je pak únik moči, který je bohužel doprovázen nepříjemnými pocity. 

Urolastic podporuje funkci svěrače a zajišťuje oporu v tkáni okolo močové trubice. Čtyři malé vpichy, čtyři malé implantáty, čtyři kuličky velikosti hrášku vytvářejí okolo močové trubice pružný kroužek., který je oporou a pomáhá absorbovat náhle vzniklý tlak.

Urolastic je první injekční implantát na trhu – ostatní způsoby injekční léčby jsou většinou méně dlouhodobě účinné. Operační řešení jsou sice účinná, ale hodně zatěžující – invazivní – je potřeba operace a většinou celková anestezie. Urolastic je tak novou a účinnou možností. Minimálně Vás zatíží díky jednoduché a časově nenáročné aplikaci (jedná se o ambulantní léčbu) a má okamžitý a dlouhotrvající účinek.

Jakého stupně dosahuje
vaše postižení?

První stupeň je charakterizován únikem moči po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí a zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen v situacích spojených s poměrně náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Moč uniká jen občas.

Při druhém stupni postižení uniká moč v situacích, kdy k vyvolání samovolnéjho úniku moči potřebujete podstatně menší zvýšení nitrobřišního tlaku – například při běhu, chůzi, chůzi po schodech nebo při lehčí fyzické práci. Již nestačí jen měnit prádlo, je nutné nosit vložky, ženy začínají omezovat pitný režim. Jak narůstají obtíže, žena postupně redukuje své aktivity – sport, práci i společenský a intimní život.

Při třetím stupni dochází k úniku moči již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále, stačí minimální zátěž – při pomalé chůzi nebo i v klidu ve vzpřímené poloze.

Mnoho žen se za své potíže stydí a z tohoto důvodu se vyřazuje ze sportovních, společenských i pracovních aktivit. Inkontinence se tak stává problémem nejen zdravotním, ale i společenským a ekonomickým: únik moči je totiž stav, který omezuje pacienty v každodenní činnosti a v různé míře znepříjemňuje jejich život. Jen malá část pacientů vyhledá kvůli úniku moči odbornou pomoc. Hlavně ve vyšším věku je inkontinence považována za nepříjemnou, ale nedílnou součást stáří. Některé formy úniku moči mohou být velmi dobře řešitelné, nebojte se informovat o tomto problému Vašeho praktického lékaře, který provede základní vyšetření nebo Vám doporučí odborné pracoviště urologické nebo urogynekologické ambulance.

Kontaktujte nás